„Nie wasza to rzecz znać czas i chwilę, które Ojciec ustalił swoją władzą” (Dz 1,7)
28.04.2025 06:35 GOSC.PL
„Nie wasza to rzecz znać czas i chwilę, które Ojciec ustalił swoją władzą” (Dz 1,7)
Był piątek w Oktawie Wielkanocy. Następnego dnia miał odbyć się pogrzeb papieża Franciszka. Media społecznościowe zalały oferty zakładów bukmacherskich - dominujące zazwyczaj typowanie wyników aktualnej kolejki Ekstraklasy zastąpiły zakłady pod wspólnym hasłem: kto zostanie nowym papieżem? Konkretne kwoty do wygrania za poszczególnych „papabili”…
Nie dajemy sobie chwili wytchnienia. Od spekulacji, wybiegania do przodu, od niespokojnych myśli, które nie dają nam przeżyć prawdziwie tego, co jest nam dane tu i teraz.
To jasne, że w takich chwilach, jak śmierć papieża, oczekiwanie na konklawe i wybór nowego Następcy św. Piotra czujemy mocniej, że historia dzieje się na naszych oczach. Ale te chwile to nie suma wrażeń do zaliczenia. To kairos – czas, który jest nam zadany, który trzeba właściwie rozeznać; czas, w którym Bóg w pewnym sensie mówi jeszcze intensywniej niż „na co dzień”. Czas dany nie po to, by popaść w nerwicę „oczekiwania” na nowe rozdanie. Przestępując nerwowo z nogi na nogę tracimy czujność na to, co niesie ze sobą kairos…
„Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?”, pytają Jezusa apostołowie, którym Mistrz nawet po swoim Zmartwychwstaniu dał „wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni”, czytamy dzisiaj. Są świadkami największego przełomu w dziejach świata, a nadal pytają o przełom polityczny… „Nie wasza to rzecz znać czas i chwilę, które Ojciec ustalił swoją władzą”, odpowiada Jezus.
Dla żyjących w perspektywie Zmartwychwstania Chrystusa, całe życie jest jednym wielkim kairosem. Historia już się w Chrystusie wypełniła, już „nic wielkiego”, bardziej przełomowego niż Wcielenie, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa nie może się światu wydarzyć (poza Jego powtórnym przyjściem, na które czekamy). Nawet ewentualny ponowny wybór Polaka na papieża, nawet wybór papieża z Afryki – choć będą ważne dla naszego tu i teraz, wyznaczą też kolejny etap historii – będą tylko częścią tego kairosu, w którym poruszamy się od dwóch tysięcy lat. Bóg wszystko, co miał nam do powiedzenia, powiedział już w swoim Synu.
Jacek Dziedzina W I czytaniu
Zastępca redaktora naczelnego, w „Gościu” od 2006 roku, specjalizuje się w sprawach międzynarodowych oraz tematyce związanej z nową ewangelizacją i życiem Kościoła w świecie; w redakcji odpowiada m.in. za kierunek rozwoju portalu tygodnika i magazyn "Historia Kościoła"; laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka; ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie, prowadził również własną działalność wydawniczą.