Rzadka umiejętność słuchania

Każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie (Iz 50, 4b).

Iz 50, 4-9a

Każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie (Iz 50, 4b)

Sztuka słuchania jest w zaniku. Ta rzadka umiejętność nie ma dziś środowiska, by się rozwijać. Otaczają nas gadające głowy, instagramowe rolki zmieniają się jak w kalejdoskopie, nie dając szans naszej uwadze na zatrzymanie się. W zgiełku monologów, miliona cudzych prawd, korowodów opinii i banałów wypowiadanych tonem epokowego odkrycia odbierana jest nam możliwość wsłuchania się w kierowane do nas komunikaty. Zresztą, czy ich nadawcy są w ogóle zainteresowani, by ktoś uważnie nadstawiał na nie ucha? Wszyscy gadają, nikt nie słucha - to kolejny paradoks ludzkiej samotności.

Rzecz w tym, że bez słuchania nie ma mądrości. Pozbawieni tej umiejętności nie potrafimy zrozumieć ani świata, ani siebie samych. A tym bardziej usłyszeć Słowa, które wspiera i krzepi.

Może dlatego nasze Wielkie Posty - coraz częściej zagadywane i zakłócane wyścigami do najlepszych rekolekcji i topowych kaznodziejów, duchowymi konkurencjami, kto lepiej, trafniej, bardziej błyskotliwie opowie o męce i zmartwychwstaniu naszego Pana - są bardziej dniami frustracji (znowu się nie udało!) niż zaufania, że Bóg jest blisko?

Ale oto znów jest Wielki Tydzień. Jutro zaś wyjdziemy z Jezusem na drogę do pustego grobu. Zwolnijmy nieco. Pozwólmy, by On uczył nas trudnej sztuki słuchania. Nie opierajmy Mu się.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak W I czytaniu Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).