Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kościół pomaga w kryzysach

Natrętne myśli, także samobójcze, długotrwałe przygnębienie, niska samoocena – to wystarczający powód by zwrócić się o pomoc do psychologa. Kościelne placówki oferują pomoc osobom przeżywającym różne życiowe kryzysy. Można w nich skorzystać z pomocy specjalisty, który w swojej praktyce uwzględnia również duchowy wymiar życia człowieka.

67 centrów interwencji kryzysowej prowadzi w Polsce Caritas. Placówki te pomagają w dużej mierze ofiarom przemocy domowej, zapewniając im bezpieczeństwo, pomoc socjalną, prawną i psychologiczną. W 2010 r. skorzystało w nich z pomocy: 327 kobiet, 442 dzieci i 12 mężczyzn.

Centrum Interwencji Kryzysowej prowadzone przez diecezjalną Caritas działa m.in. w Kielcach. Całodobowo i bezpłatnie udziela pomocy ludziom przeżywającym różnorodne kryzysy natury psychicznej i duchowej. Problemy rodzinne, kryzys po utracie bliskiej osoby, dylematy religijne i światopoglądowe, problemy wychowawcze, zagrożenie samobójstwem, traumatyczne zdarzenie losowe – to tylko niektóre z sytuacji kryzysowych, w jakich zgłaszają się po pomoc kobiety i mężczyźni. Psychologowie pomagają im znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z zaistniałą trudną sytuacją, ale też zrozumieć przyczyny zaistniałego problemu, ponadto udzielają wsparcia. Od 2007 r. przy kieleckim centrum działa też grupa wsparcia dla osób uzależnionych od seksu i miłości S.L.A.A., której mytingi odbywają się raz w tygodniu.

Pracownicy prowadzonego przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Centrum Interwencji Kryzysowej w Głogowie radzą swoim potencjalnym podopiecznym, by pamiętali, iż ludzką sprawą jest doświadczać trudnych momentów w życiu. - Doświadczenie kryzysu nie jest objawem patologii i słabości, ale normalną ludzką reakcją, która oprócz tego, że boli to stwarza szanse szczególnego rozwoju – podkreślają. Zachęcają, by pamiętać o tym, że korzystanie z pomocy jest zdrowym zachowaniem, objawem rozsądku i siły. – Nie należy się wahać czy skorzystać z fachowej pomocy w instytucjach powołanych do pomocy kryzysowej w sytuacji kiedy czujemy, że sami nie potrafimy sobie poradzić i nie są nam w stanie pomóc nasi bliscy – podkreślają.

Diecezjalne Caritas prowadzą centra interwencji kryzysowej m.in. w Olsztynie, Działdowie, Strzelnie, Legionowie, Otwocku, Brodnicy, Kluczborku czy Jadownikach Mokrych.

Osoby przeżywające różnego rodzaju kryzysy mogą skorzystać również z pomocy świadczonej przez psychologów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich, które ma swoje oddziały m.in. w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu. W tych miastach stowarzyszenie prowadzi centra pomocy psychologicznej lub poradnie, gdzie udziela pomocy zainteresowanym. Psychoterapeuci prowadzą terapie zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

W Warszawie można też skorzystać z pomocy specjalistów Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO działającej przy Towarzystwie Jezusowym (jezuitach). Pracujących tam psychoterapeutów i doradców cechuje chrześcijańskie podejście do człowieka jako jedności ciała, psychiki oraz ducha. Osoby przeżywające kryzysy mogą zgłosić się tam na konsultację lub po poradę, zgłosić się na psychoterapię indywidualną lub grupową. Przy fundacji działa grupa wsparcia dla mężczyzn oraz grupa wsparcia dla kobiet po rozstaniu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy