Nowy numer 19/2024 Archiwum

Wstępna selekcja w Danii

Jak poinformowała gazeta "Berlingske" w Danii do 2030 r. przestaną się rodzić dzieci z zespołem Downa. A to dlatego, że aż 99% ciąż diagnozowanymi z zaburzeniami chromosomów jest przerywanych. Okazuje się, że w łonie matki można prowadzić wstępną selekcję mniej lub bardziej udanych żyjących.

Dzieje się tak dlatego, że od 2004 roku, gdy duńska służba zdrowia zaoferowała wszystkim kobietom w ciąży badania pod kątem wystąpienia zespołu Downa, liczba noworodków z tą chorobą maleje o 13 procent rocznie. Lekarze w ramach obowiązujących regulacji prawnych zabijają poczęte dzieci. - To fantastyczne osiągnięcie, że liczba noworodków z zespołem Downa jest zbliżona do zera - twierdzi prof. Niels Uldbjerg, etyk  ze Szpitala Uniwersytetu w Aarhus. - Co będzie w przyszłości? Czy będziemy eliminować dzieci z powodu cukrzycy? - zastanawia się Ulla Brendstrup, matka dziecka z zespołem Downa. Te wypowiedzi brzmią jak cytaty z jakiegoś niesamowitego filmu o zagładzie ludzkości. A jednak są prawdą, która dzieje się w kraju położonym na północ od Polski. Można by zażartować, że od tej strasznej wizji dzieli nas tylko Morze Bałtyckie. A jednak, w tym przypadku trudno mówić o żartach. Jeśli granice moralne będą stale przesuwane by społeczeństwu, rodzinom  itd. oszczędzić męczenie się z dziećmi urodzonymi z zespołem Downa, wadami serca, niedorozwojem kończyn, głuchotą i tak dalej - świat zamieni się w piekło. I można napisać, że do tego piekła nam niedaleko. Dzieli nas od niego tylko Morze Bałtyckie. A może jeszcze mniej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych