Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ministrze, zamilcz w końcu. Proszę

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, po wczorajszym (środa) spotkaniu z Williamem Hague'em (swoim brytyjskim odpowiednikiem) powiedział: „W Polsce nie brak ludzi myślących tak jak Anders Behring Breivik, który strzelał do rodaków, by obalić rząd, ponieważ uważa, że jest on pozbawiony prawnego i politycznego tytułu do rządzenia”.

Kogo konkretnie minister Sikorski ma na myśli? Siebie, jak mówił o dożynaniu watah (zwracając się do ministrów i zaplecza legalnego przecież rządu PiS)? Premiera, gdy mówił że życzy opozycji by wyginęła jak dinozaury? A może Sikorskiemu przypomniał się były v-ce przewodniczący PO Janusz Palikot, który w czasie kampanii prezydenckiej mówił, że Jarosława Kaczyńskiego należy zabić na polowaniu i wypatroszyć. Później znalazł się jeden (jak się okazało całkowicie poczytalny), który ten plan wcielił w życie. Zabił człowieka z powodu przynależności partyjnej.

Czy po stronie PiS nie było ostrych wystąpień? Były. Bywały też zbyt ostre, ale nigdy nie padały słowa o zabijaniu, dorzynaniu czy patroszeniu zwolenników PO.

I jeszcze jedno. Czy to aby nie minister Sikorski słał noty do Watykanu a w telewizji aż czerwieniał ze złości gdy mówił o Ojcu Rydzyku, który za granica powiedział o Polsce kilka nieprawdziwych słów? Mówiono wtedy, że o kraju, za jego granicami powinno mówić się dobrze, albo wcale. Jak widać dotyczy to tylko niektórych. Gdy w jednym ze swoich felietonów o tym przypomniałem (cytując skandaliczne wypowiedzi Bronisława Geremka jakie padły w zagranicznej prasie i brak na te słowa jakiejkolwiek reakcji), skrytykowała mnie, przy okazji manipulując słowami, Katarzyna Wiśniewska z Gazety Wyborczej. Zasada Kalego święci tryumfy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka