Maryję z Dzieciątkiem często przedstawiano w sztuce renesansowej w towarzystwie dwóch świętych dziewic – Katarzyny i Barbary.
Motyw ten zwany jest Virgo inter Virgines (Dziewica wśród dziewic). Autor tego tryptyku w oryginalny sposób umieścił tę scenę w kontekście ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu.
Dzieciątko nakłada pierścień na palec św. Katarzyny z Aleksandrii, na pamiątkę mistycznych zaślubin, zaś św. Barbara z Nikomedii pogrążona jest w lekturze. Pawie pióro, które trzyma w ręce, to jeden z jej atrybutów. Po chłoście, jaką jej wymierzono, miała bowiem twierdzić, że z łaski Boga odczuwała ją jak muskanie pawich piór.
Na drugim planie za Matką Bożą anioły strącają figi z drzewa. Owoce te przynosi Maryi i Jezusowi św. Józef, widoczny na prawo od św. Barbary. Jedną z nich Madonna już trzyma w lewej ręce. To odmiana znanego z apokryfów cudu z palmą, która nachyliła się, by Maryja mogła zerwać owoc.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.