Nowy numer 24/2018 Archiwum

1 grosz za 1 km - wspomóżmy misjonarzy

Rozpoczął się 12. Tydzień św. Krzysztofa ogłoszony przez MIVA Polska - agendę Komisji Episkopatu ds. Misji. MIVA apeluje do wszystkich kierowców, aby dziękując Bogu za opiekę w podróżach, przekazać 1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa związana jest z obchodzonym 25 lipca wspomnieniem św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.

Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: Niesiemy Chrystusa.

Postać Św. Krzysztofa łączy dwa wymiary: wymiar misyjny i wymiar bezpieczeństwa na drogach – wyjaśniają organizatorzy. "Imię ‘Krzysztof’ oznacza ‘Niosący Chrystusa’. Każdy misjonarz jest posłany przez Kościół, aby nieść innym Chrystusa. To wielkie zadanie realizowane jest nie tylko poprzez nauczanie, ale także poprzez przykład życia i wieloraką działalność dobroczynną. W tym wielką pomocą są środki transportu" - tłumaczy ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

Główne obchody Tygodnia św. Krzysztofa z udziałem MIVA Polska, będą miały miejsce w niedzielę 24 lipca br. w Warszawie, w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Ostrobramskiej 72. O godz. 12.00 zostanie tu odprawiona uroczysta Msza św.

Dzięki zebranym środkom z Akcji Św. Krzysztof w 2010 roku MIVA Polska zrealizowała 46 projektów i przekazała pomoc na zakup następujących pojazdów służącym polskim misjonarzom: 35 samochodów (19 – Afryka, 11 – Ameryka Płd., 5 – Azja), 2 ambulanse (Rwanda), 1 bus (Kirgistan), 8 motocykli (2 – Ameryka Płd. 6 – Afryka), 24 rowery dla katechistów (Togo i Tanzania).

Z pomocy MIVA Polska skorzystało 15 misjonarzy Fidei Donum (księża diecezjalni), 18 misjonarzy zakonnych, 11 sióstr zakonnych, 2 misjonarki świeckie.

Na te pojazdy MIVA Polska przekazała łączną sumę 236 500 Euro. Wartość tych pojazdów, z uwzględnieniem wsparcia od innych misyjnych organizacji i instytucji, to ok. 710 tys. Euro.

Na pomoc z tegorocznego Tygodnia św. Krzysztof 2011 czeka ponad 40 polskich misjonarzy. Do MIVA Polska zwrócili się m.in. misjonarze z Zambii, Ugandy, Kamerunu, Madagaskaru, RPA, Ekwadoru, Peru, Brazylii, Argentyny, Peru, Boliwii, Chile i Papui NG.

Na misjach pracuje ponad 2100 polskich misjonarzy i misjonarek w 94 krajach świata. W swojej pracy potrzebują bardzo ważnego narzędzia jakim jest środek transportu: samochód, motocykl, łódź, barka, motorówka, rower a nawet zwierzęta pociągowe, dzięki którym mogą docierać do ludzi i pomagać im. Większość misjonarzy pracuje w krajach misyjnych należących do tzw. Trzeciego Świata. Dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc, którą organizuje MIVA.

"Wpatrując się w postać św. Krzysztofa, modlimy się za wszystkich kierowców i użytkowników dróg o bezpieczne podróże. Oni także mają nieść dobro innym używając pojazdów w sposób bezpieczny, mądry i odpowiedzialny. Niosą też Chrystusa biorąc udział w Akcji św. Krzysztof" - tłumaczy ks. Jerzy Kraśnicki.

Organizatorzy zwracają uwagę, że obchody Tygodnia św. Krzysztofa to także okazja, aby przeprowadzić rachunek sumienia kierowcy i użytkownika drogi. "Wiele jest bowiem grzechów popełnianych przez kierowców. Pomocą mogą posłużyć dekalog kierowcy proponowany przez MIVA Polska. To zasady etyki kierowcy chrześcijanina w formie 10 przykazań dla Kierowców" - mówi ks. Kranicki.

Pierwsze przykazanie dekalogu dla kierowców brzmi: "Nie będziesz egoistą na drodze".

Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w kościołach i parafiach w Polsce błogosławi się kierowców i ich pojazdy. Wtedy też kierowany jest apel MIVA o rozważną, kulturalną, bezpieczną i trzeźwą jazdę i zachęca się wiernych oraz ludzi dobrej woli do udziału w Akcji św. Krzysztof - podziękowanie Bogu za bezpieczne podróże i ofiarowanie 1 grosza za 1 km bez wypadku na środki transportu dla misjonarzy.

Indywidualni dobroczyńcy mogą przekazywać swój dar wpłacając również na konto MIVA Polska. Ci, którzy zdecydują się wpłacać regularnie przynajmniej raz w roku zostają Przyjaciółmi stowarzyszenia i otrzymują Honorową Kartę Przyjaciela MIVA Polska. Każdy dobroczyńca jest otoczony modlitwą polskich misjonarzy szczególnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Wszystkie pojazdy misyjne zakupione z pomocą MIVA noszą jej emblemat jako znak obecności polskich darczyńców i Przyjaciół MIVA na misyjnych drogach.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem na rzecz misyjnych środków transportu. Idea stowarzyszenia pochodzi od o. Pawła Schulte OMI, który założył stowarzyszenie MIVA w Niemczech w 1927 roku.

W 1949 roku zaczęła istnieć MIVA Austria z siedzibą w Stadl–Paura koło Linzu. Stowarzyszenie działa także w wielu innych krajach m.in. w Szwajcarii, Słowenii, Holandii, Anglii, Korei.

MIVA Polska powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Działa jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jej celem jest pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu. Wspiera także działania na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach.

Kontakt:
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy
Ul. Byszewska 1, skr. poczt.112
03-729 Warszawa 4
Tel: +48 22 678 59 83; fax: +48 22 743 95 27
mivapolska@misje.pl
www.miva.pl

Konto:
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
PeKaO S.A. I O/Warszawa 69124010371111000006916802
tytułem: MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy

« 1 »

Zobacz także

  • fiodor
    18.07.2011 18:07
    Nie dośc, że w Polsce mamy najdroższe autostrady - 20 gr za km. Relacja ceny paliw zarobki w porównaniu z innymi krajami jest tragiczna to jeszcze po 1gr za km dla "misjonarzy".
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama