Nowy numer 17/2024 Archiwum

Szersza mowa nienawiści

Już wkrótce za stwierdzenie, że akt homoseksualny jest grzechem, będziemy mogli trafić do więzienia.

Rozszerzenie karalności za tzw. mowę nienawiści może być pretekstem do uciszenia głosu katolików w debacie publicznej. SLD złożył w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu karnego zwiększający katalog znieważeń lub gróźb, które mają być uznane za tzw. mowę nienawiści i podlegać karze. Istnieje poważna obawa, że to próba ograniczenia wolności słowa skierowana przeciwko ludziom oceniającym rzeczywistość z perspektywy wartości chrześcijańskich.

Obecnie na karę pozbawienia wolności do dwóch lat może zostać skazany człowiek, który szerzy nienawiść wobec grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu „jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości”. Do trzech lat grozi kara za znieważenie lub naruszenie nietykalności cielesnej z tych powodów, a do pięciu za stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej. SLD chce dodać do katalogu powodów znieważeń lub gróźb: płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność bądź orientacje seksualną. Wymiary kar nie ulegałby zmianie.

Jest oczywiste, że nie można szerzyć nienawiści wobec drugiej osoby z żadnego powodu. Problem polega na tym, co jest mową nienawiści. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że pojęcie te jest stosowane do ograniczenia wolności słowa. W publikacjach wydawanych przez środowiska homoseksualne za mowę nienawiści uważa się stwierdzenie, że akt homoseksualny jest grzechem, co jest zresztą zapisane w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Jeśli więc zaproponowana przez SLD nowelizacja wejdzie w życie możemy trafiać do więzienia za publiczne stwierdzenie, że homoseksualizm nie jest normą, psycholodzy z ośrodków zajmujących się terapią osób ze skłonnościami homoseksualnymi za traktowanie ich zachowań seksualnych jako choroby, a zwykli rodzicie, za domaganie się zakazu promowania zachowań homoseksualnych w przestrzeni publicznej jako niemoralnych. Dlatego trzeba naciskać na posłów, aby ta nowelizację odrzucili.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego