Nowy numer 17/2024 Archiwum

Morowe Panny o Powstaniu Warszawskim

Jadwiga Basińska, Ania Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów zaśpiewają kompozycje inspirowane historiami kobiet. z Powstania Warszawskiego.

Koncert odbędzie się we wtorek 19 lipca o godz. 20.00 w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie to inauguracja najnowszego projektu muzycznego Muzeum Powstania Warszawskiego - Morowe Panny. Kolejne koncerty odbędą się w kilku polskich miastach. Zwieńczeniem projektu będzie płyta, której wydanie planowane jest na 2012 rok.

Projekt „Morowe Panny” to kilkanaście utworów odwołujących się do rożnych stylów

z elementami muzyki niezależnej, klubowej oraz reggae. Teksty są inspirowane historiami kobiet z Powstania Warszawskiego. Tytułowe „Morowe Panny” były także tematem przewodnim 3. Międzynarodowej Edycji Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace w formie publikacji ukazały się w maju 2011 roku.

Za stronę muzyczną projektu odpowiada Darek Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers. Koncert odbędzie się we wtorek 19 lipca o godz. 20.00 w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie to inauguracja najnowszego projektu muzycznego Muzeum Powstania Warszawskiego - Morowe Panny.

W ramach projektu Morowe Panny po raz pierwszy została stworzona przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących rozmaite, zaskakujące style i gatunki muzyczne, w tym związanych z niezależną sceną klubową. Przestrzeń ta pozwoli na wypowiedź i komentarz z nieco innej perspektywy niż obiegowa, osadzona na stereotypach dotyczących postrzegania zarówno historii, jak i współczesności Warszawy.

Projekt Morowe Panny to poszukiwanie pulsu współczesnego miasta z kobiecej perspektywy –  mówi Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne koncerty odbędą się w kilku polskich miastach. Zwieńczeniem projektu będzie płyta, której wydanie planowane jest na 2012 rok. Szczegóły na stronie www.1944.pl

 

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza