Nowy numer 18/2024 Archiwum

Białoruś: Grzywna dla działaczki ZPB

Wiceprezeska nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Renata Dziemiańczuk została skazana w czwartek przez sąd w Grodnie na karę grzywny za udział w mitingu odbywającym się bez zezwolenia.

Jak poinformowała PAP Dziemiańczuk po procesie, sąd orzekł grzywnę w wysokości jednego miliona pięćdziesięciu tysięcy rubli białoruskich (około 600 zł).

Działaczka odpowiedzialna we władzach ZPB za kulturę, została zatrzymana w Grodnie podczas procesu sądowego Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów ZPB, korespondenta "Gazety Wyborczej".

Do incydentu doszło około południa (godz. 13 czasu polskiego), gdy Dziemiańczuk weszła na nieogrodzony teren za budynkiem sądu. Została zatrzymana, wsadzona do samochodu i wywieziona. Potem przekazała wiadomość, że jest na jednym z grodzieńskich komisariatów.

Późnym popołudniem na komisariacie odbył się jej proces. "W protokole było napisane, że stałam na ulicy i trzymałam w rękach gazetę" - powiedziała Dziemiańczuk. Chodziło o egzemplarz "Głosu znad Niemna na uchodźstwie", gazety ZPB, z fotografią Andrzeja Poczobuta i artykułem o nim na pierwszej stronie.

Z kolei milicjanci na procesie zeznawali, że Dziemiańczuk chodziła po ulicy i czytała tę gazetę na głos, agitując przechodniów. Zdaniem Dziemiańczuk milicjanci składali sprzeczne zeznania. "Jeżeli byłby normalny sędzia, to można by ich oskarżyć o kłamstwo" - powiedziała.

Sama działaczka mówi, że weszła za budynek sądu, by sprawdzić, czy stamtąd nie będzie wywożony po procesie Poczobut, a w chwili zatrzymania nawet nie trzymała gazety, a jadła jabłko.

W sądzie odbyła się w czwartek trzecia rozprawa w procesie Poczobuta, oskarżonego o zniesławienie oraz znieważenie prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Korespondentowi "GW" grozi do czterech lat więzienia. Kilkudziesięciu działaczy ZPB zgromadziło się przed sądem, trzymając w rękach egzemplarze "Głosu znad Niemna na uchodźstwie" z portretem Poczobuta.

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała korespondenta "GW" za więźnia sumienia.

Z Grodna Anna Wróbel (PAP)

awl/ ro/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama