Jak wyglądały średniowieczne szachy?

Zespół archeologów w Niemczech odkrył dobrze zachowaną figurę szachową, figury do gry i kości. Pochodzą z XI lub XII wieku. Zostały odnaleziono podczas wykopalisk w dawno zapomnianym zamku.

Dla badaczy odkrycie figur szachowych i kości do gry z XI i XII wieku było dla ogromnym zaskoczeniem. Wykopaliska przeprowadzone zostały w 2022 roku przez zespół ekspertów z Uniwersytetu w Tybindze, Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków Badenii-Wirtembergii i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. 

"Figura rycerza w kształcie konia była prawdziwą atrakcją" – mówi dr Lukas Werther z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (DAI).

Portal Medievalists.net zwraca uwagę, że znaleziska odkryto podczas wykopalisk w nieznanym wcześniej zamku w południowych Niemczech.

Oczy i grzywa figurki konia o wysokości 4 cm są uformowane. Okazuje się, że ten wyszukany projekt jest typowy dla figur szachowych z tego okresu. 

Oprócz figury szachowej znaleziono cztery pionki w kształcie kwiatów, na których odkryto pozostałości czerwonej farby oraz kostkę z sześcioma oczkami. Zostały wyrzeźbione z poroża. 

Trzeba dodać, że takie znaleziska jak figury szachowe sprzed XIII wieku są w Europie Środkowej bardzo rzadkie.

Nie wszyscy może wiedzą, że w średniowieczu szachy były jedną z siedmiu umiejętności, które powinien opanować dobry rycerz.

"Nic więc dziwnego, że znane znaleziska pochodzą głównie z zamków" – zwraca uwagę dr Jonathan Scheschkewitz z Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków Badenii-Wirtembergii.

Znaleziska zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publiczności na specjalnej wystawie Ausgegraben! Ritter und Burgen im Echaztal w Pfullingen jeszcze w tym miesiącu, a kolejna wystawa będzie mieć miejsce w Stuttgarcie we wrześniu.

« 1 »

MG/Medievalists.net