Prezydent zawetował ustawę uznającą śląski za język regionalny

Na mocy tej ustawy język śląski stałby się drugim obok kaszubskiego językiem regionalnym w Polsce. W kwietniu ustawę poparły ugrupowania wchodzące w skład koalicji rządzącej, przeciw głosowały PiS i Konfederacja.

Projekt Sejm przyjął pod koniec kwietnia, następnie został przyjęty przez Senat. Dziś Kancelaria Prezydenta poinformowała na platformie X, że "Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia".

Kancelaria Prezydenta, powołując się na opinie ekspertów, poinformowała: "przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki".

W narodowym spisie powszechnym w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego.

Przeczytaj komentarz Franciszka Kucharczaka:

 

« 1 »

redakcja