Polak skazany w Kongo uwolniony i bezpieczny

Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał we wtorek, że niesłusznie skazany w Kongo Polak jest już bezpieczny w Europie. "Całe państwo polskie działało wspólnie na rzecz pana uwolnienia" - powiedział w rozmowie telefonicznej z uwolnionym Polakiem szef polskiej dyplomacji.

"Zatrzymany w Demokratycznej Republice Konga i niesłusznie skazany Polak, pan Mariusz Majewski, jest już bezpieczny w Europie. Dziś rano w końcu mogliśmy porozmawiać" - napisał na platformie X Sikorski.

Do wpisu dołączył krótkie nagranie rozmowy telefonicznej. "Bardzo się cieszę, że mogę z panem rozmawiać, witam z powrotem w Europie, swoje pan przeszedł. Chcę, żeby pan wiedział, że całe państwo polskie działało wspólnie na rzecz pana uwolnienia, także bardzo się cieszę z tego, że akcja odniosła sukces" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna przekazał PAP, że akcja uwolnienia polskiego obywatela została przeprowadzona przy współpracy MSZ i prezydenta Andrzeja Dudy.

Polski obywatel został oskarżony w Kongo o szpiegostwo. W ostatni czwartek został skazany na dożywotnie więzienie. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, Polak przyleciał we wtorek do Brukseli, gdzie przebywa w polskim konsulacie.

« 1 »