W bałkańskim kotle znów wrze

O przyczynach napiętej sytuacji między Serbią a Bośnią i Hercegowiną, a także o możliwych scenariuszach rozwoju wydarzeń opowiada dr Anna Jagiełło-Szostak z Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, Zakładu Badań Wschodnich Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistka od Bałkanów.

Karol Białkowski: Na Bałkanach atmosfera znów gęstnieje. Szykuje się jakiś nowy konflikt?

Dr Anna Jagiełło-Szostak:
Wpływ na podniesienie temperatury ma uchwalenie 23 maja przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji, która ustanawia 11 lipca Międzynarodowym Dniem Refleksji i Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy. Między innymi ten temat wywołał bardzo duży sprzeciw władz Republiki Serbskiej (autonomicznej części Bośni i Hercegowiny, przyp. red.) w tym prezydenta Milorada Dodika oraz samej Serbii w imieniu której wypowiadał się w tej kwestii prezydent Aleksandar Vučić. Serbowie wskazują na to, że są poddani kolektywnej odpowiedzialności za to, co się stało w Srebrenicy i że ta kwestia jest bardzo mocno upolityczniona. Prezydent Vučić mówił, że serbski naród został poniżony i że sytuacja otworzy puszkę Pandory. Brak zgody Serbii i Republiki Serbskiej na rezolucję ONZ nazywany jest w przestrzeni publicznej „serbską histerią” czy „kolektywnym szaleństwem”.

Jeszcze przed uchwaleniem wspomnianej rezolucji Minister Spraw Zagranicznych Serbii Marko Djurić powiedział, że „ktoś chce nastawić sąsiadów przeciw sobie i otworzyć stare rany na Bałkanach”. Czy rzeczywiście te powojenne rany były już zabliźnione?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.