Wojna u wrót. Czy jesteśmy bezpieczni?

Co zapowiedź stworzenia „Tarczy Wschód” zmienia w koncepcji bezpieczeństwa Polski oraz czy i kiedy NATO bezpośrednio włączy się w wojnę na Ukrainie? Komentuje dr Michał Piekarski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa we Wrocławiu.

Karol Białkowski: Polska aktualnie szykuje się do wojny z Rosją?

Dr Michał Piekarski: Tak. Po prostu istnieje ryzyko, że w dającej się przewidzieć przyszłości, czyli w oknie czasowym do dwudziestu lat, do takiego konfliktu może dojść.

To nie brzmi optymistyczne, co pan mówi...
To jest po prostu czynnik ryzyka. Jeden z wielu, który po prostu w polityce bezpieczeństwa trzeba brać pod uwagę. To jest tylko możliwość. Można przywołać tu pewien przykład. Mnóstwo osób robi kopie zapasowe plików, ponieważ zakładamy, że istnieje ryzyko, że padnie dysk. I to nie znaczy, że zakładamy, że na pewno ten dysk ulegnie awarii, tylko po prostu istnieje taka możliwość, więc podejmujemy pewne środki, by danych nie utracić. Podobnie tutaj.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.