Jan Tauler – mistyk realista

– Jego duchowe rady były często bardzo praktyczne, pedagogiczne – mówi dominikanin o. Cyprian Klahs.

Jarosław Dudała: Jak pewnie wszyscy mistycy chrześcijańscy, Jan Tauler mówi o zjednoczeniu człowieka z Bogiem, którego początkiem są pragnienie i tęsknota człowieka za Panem umieszczona przez Niego samego na dnie ludzkiej duszy (Seelengrund). Tymczasem wydaje się, że współcześnie mamy wiele obojętności, braku zainteresowania tym, co duchowe. A jeśli nawet pociąga nas duchowość, to czy możemy mieć nadzieję, iż nie jest to jedynie organiczna funkcja mózgu lub zjawisko psychiczne, niezwiązane z żadną rzeczywistością nadprzyrodzoną?

O. Cyprian Klahs OP:
Człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Ma więc w sobie odciśnięty ślad Stwórcy. Nosi w sobie pamięć i tęsknotę za Panem, a równocześnie ma zdolność, żeby do Niego jakoś dotrzeć, być z Nim w relacji. Mówimy, że człowiek jest capax Dei, czyli zdolny do uchwycenia Boga. Oczywiście, możemy to ignorować czy zagłuszać – i robimy to na wiele sposobów. Czy dokonujemy tego dzisiaj bardziej niż kiedyś? Nie wiem. Z tego, co mówił Tauler, wynika, że w jego czasach (XIV w.) też tak było.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.