UE przekształci się w niedemokratyczne superpaństwo? Jest taki plan

Stawką w zbliżających się wyborach do europarlamentu jest to, czy Unia przekształci się w niedemokratyczne, oligarchiczne superpaństwo, w którym poszczególne państwa stracą kontrolę nad swoim losem. To diabelski plan - alarmuje jeden z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do UE Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Jaśminą Nowak.

Zdaniem naszego goscia, stawką zbliżajacych się wyborów do europarlamentu są losy Unii Europejskiej. - Istnieje plan przekształcenia UE w niedemokratyczne, oligarchiczne superpaństwo, gdzie poszczególne państwa stracą kontrolę nad swoim losem. To diabelski plan zawarty na 100 stronach zmiany traktatów Parlamentu Europejskiego, który zakłada ubezwłasnowolnienie państw w dziedzinach takich jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo, infrastruktura transgraniczna, przemysł, edukacja i zdrowie. To atak na wolność, demokrację i suwerenność państw. Plan ten ma być wyciągnięty z szuflady po wyborach i wdrożony - alarmuje Jacek Saryusz-Wolski.

Odnosi się także do projektów, które mają dla Polski znaczenie strategiczne. Blokowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, żeglowności Odry czy portu w Świnoujściu stoi, jego zdaniem, w sprzeczności z polskimi interesami. Osłabienie gospodarcze Polski ma również znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ słaba Polska jest na rękę Rosji. Amerykańscy generałowie wskazują, że potrzebują CPK, aby w krótkim czasie wylądowały tam wojska amerykańskie. Aspekt militarny CPK jest kluczowy, a jego sabotowanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.

Polityk PiS mówi także o zagrożeniach, jakie niesie przyjęty już przezPE pakiet migracyjny oraz o tym, co udało się osiągnąć dla rolników w ramach Zielonego Ładu.

Pytany o zamach na premiera Słowacji Roberta Fico, nasz gość ocenia, że jest to ostrzeżenie, wskazujące na przekroczenie granicy dopuszczanej ostrości konfliktu i potrzebę bardziej dialogowej polityki. - Nie znamy motywów, ale wygląda to jak próba politycznego morderstwa. Nasze doświadczenia historyczne powinny skłonić do refleksji i zmiany charakteru sporów politycznych, niezależnie od przynależności partyjnej - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:

UE przekształci się w niedemokratyczne superpaństwo? Jest taki plan
Gość Niedzielny
« 1 »

redakcja