Nowy numer 17/2024 Archiwum

Last minute: Dom starców „Europa” zaprasza!

Jesteśmy niecierpliwi. Rozpędzone pokolenie ADHD żąda natychmiastowych owoców, danych, wykresów, statystyk i tabelek. Tymczasem od lat uczestniczymy w zjawisku, którego skutki boleśnie odczujemy na własnej, starej, i pomarszczonej, skórze dopiero za kilkadziesiąt lat. Na razie jest wesoło.

Już za 50 lat co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał powyżej 65 lat. Liczba ludności UE zacznie się zmniejszać, a Niemcy stracą pozycję najludniejszego kraju członkowskiego. Wedle prognoz unijna populacja będzie rosnąć jeszcze jedynie przez trzy dekady, by z obecnych 501 milionów osiągnąć 526 milionów osób. Później ludność będzie się kurczyć aż do 517 mln w 2060 r. Największe straty ludności dotkną Bułgarię (utrata 27 proc. populacji), Łotwę (26 proc.), Litwę (20 proc.), Rumunię i Niemcy (po 19 proc.).

Te demograficzne przetasowania poważnie zagrożą gospodarce (służba zdrowia, opieka społeczna czy systemy emerytalne). W Polsce na jednego emeryta będzie przypadać mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym.

To również gigantyczny problem społeczny. Jak tę koszmarną starość, przed którą ucieka w popłochu współczesna popkultura zniesie rozhisteryzowane pokolenie dzisiejszych nastolatków? W moim telewizorze nie widuję w reklamach staruszków. Nie widzę ich też na mijanych po drodze bilboardach. Jeśli już się pojawiają, to jedynie w kontekście tabletek, inhalatorów i maści.

Czy za 40 lat sztandarowym zawołaniem Europejczyków będzie zaczerpnięty z filmu Machulskiego bezradny krzyk: „Panie Kiler, niech pan pamięta o emerytach!”?

Tyle, że sam Kiler (ur.1962) będzie miał wówczas koło setki.

Uspokajam: to dopiero za kilkadziesiąt lat. Na razie mamy spokój. Możemy spokojnie zająć się legalizacją związków partnerskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza