Nowy numer 21/2018 Archiwum

Korea Płn.: Z Południem nie rozmawiamy

Korea Północna poinformowała w środę o odrzuceniu złożonej jej w maju na tajnym spotkaniu w Pekinie oferty Korei Południowej, by zrealizować serię trzech konferencji na szczycie w celu zmniejszenia napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Rzecznik północnokoreańskiej Komisji Obrony Narodowej - najwyższego organu kierowania państwem - oświadczył, że trzej przedstawiciele władz Korei Południowej, reprezentujący urząd prezydencki, agencję wywiadu i ministerstwo do spraw zjednoczenia, zasugerowali przeprowadzenie spotkań na szczycie w ciągu 12 miesięcy.

"Jasno stwierdziliśmy, że spotkania na szczycie nie będzie tak długo, dopóki Południe będzie prowadzić wrogą politykę i domagać się (od Korei Północnej) rezygnacji z programu nuklearnego i przeproszenia za dwa incydenty" - powiedział rzecznik Komisji Obrony, cytowany przez północnokoreańską agencję prasową KCNA. Dodał, iż pierwszy szczyt miał się odbyć w czerwcu w granicznej wiosce Panmundżom, drugi w sierpniu w stolicy Korei Północnej Phenianie, a trzeci przy okazji przyszłorocznego międzynarodowego szczytu w sprawach nuklearnych w Korei Północnej.

Urząd prezydenta Korei Południowej nie przedstawił na razie komentarza na ten temat.

Seul uzależnia swą zgodę na podjęcie rozmów z Phenianem od uzyskania przeprosin za dwa ubiegłoroczne incydenty zbrojne, w których zginęło łącznie 50 obywateli Korei Południowej - zatopienie korwety Cheonan w rezultacie ataku torpedowego oraz ostrzelanie wyspy Yeonpyeong przez ciężką artylerię.

Korea Północna twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za zatonięcie korwety, a ostrzał wyspy sprowokowała Korea Południowa, otwierając w ramach ćwiczeń ogień artyleryjski na sporny akwen morski.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama