GN 28/2018 Archiwum

Mladić przed trybunałem w Hadze w piątek rano

Były dowódca sił Serbów bośniackich generał Ratko Mladić zostanie doprowadzony w piątek rano na rozprawę wstępną w haskim trybunale ds. zbrodni w dawnej Jugosławii - podała w środę agencja Associated Press.

Holenderski sędzia Alphons Orie podpisał decyzję o terminie rozprawy wcześnie rano w środę, po tym jak Mladić spędził pierwszą noc w celi centrum zatrzymań trybunału.

Rozprawa rozpocznie się o godzinie 10. Mladić ma na niej złożyć oświadczenie, czy przyznaje się do winy. Jeśli jednak zechce, to deklarację w sprawie winy może złożyć po upływie 30 dni. Jeśli przyzna się do winy we wszystkich punktach oskarżenia, proces nie odbędzie się i trybunał ogłosi wyrok.

69-letni emerytowany generał "został, zgodnie z procedurą, poddany badaniom lekarskim" po przybyciu do centrum zatrzymań trybunału - poinformowała w środę rzeczniczka trybunału, Nerma Jelaczić odmawiając komentarza co do "samopoczucia" Mladicia. Poinformowała, że nie wie, czy oskarżony, umieszczony, zgodnie z przepisami, w całkowicie odizolowanej części centrum zatrzymań, widział się już z adwokatem.

Mladić, po decyzji serbskiego sądu o ekstradycji do Hagi i odrzuceniu odwołania obrony, został przewieziony do Holandii samolotem serbskiego rządu we wtorek wieczorem. Na lotnisku w Rotterdamie oczekiwał na niego przedstawiciel trybunału, członek biura głównego prokuratora trybunału Serge'a Brammertza, ambasador Bośni i Hercegowiny w Holandii oraz konsul Serbii w tym kraju. Z lotniska przewieziono go śmigłowcem do centrum zatrzymań pod Hagą.

Mladicia, oskarżonego m.in. o ludobójstwo w czasie wojny na terenie Bośni i Hercegowiny w latach 1992-1995, aresztowano w czwartek w północnej Serbii. 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama