Nowy numer 21/2018 Archiwum

Liczba ofiar Kadafiego mogła przekroczyć 10 tys.

W wyniku krwawych represji reżimu Muammara Kadafiego w ciągu ostatnich miesięcy zginęło w Libii "od kilku do ponad dziesięciu tysięcy osób" - podał w środę dziennik "Le Figaro", powołując się na dobrze poinformowane francuskie źródła dyplomatyczne.

Według opozycji libijskiej, bilans ofiar śmiertelnych tłumienia przez siły Kadafiego trwającej od lutego rewolty sięgnął już 20 tys.

"Le Figaro" podkreśla, że od początku operacji militarnej koalicji przeciw dyktatorowi, Kadafi stale umacnia "klimat terroru" panujący w Trypolisie i jego okolicach. Gazeta powołuje się - jak pisze - na "cząstkowe, ale zgodne" świadectwa uchodźców z Libii, pracowników organizacji humanitarnych, służb wywiadowczych i dyplomatycznych.

Masowe aresztowania, nocne łapanki, uliczne egzekucje, rabunki, gwałty na kobietach dokonywane na polecenie urzędników reżimu, to - jak podaje gazeta - metody stosowane w ostatnich tygodniach przez siły libijskiego przywódcy.

Według "Le Figaro", dyktator używa też ludności cywilnej jako "żywych tarcz".

Przytaczane przez gazetę źródła twierdzą też, że w Trypolisie jest "wiele wspólnych dołów" z ciałami ofiar reżimu. "Inne świadectwa mówią o tym, że zwolennicy Kadafiego sieją postrach, rabując własne szpitale" - zaznacza francuska gazeta.

Dziennik przytacza opinię francuskiego dyplomaty, który nazywa obecne działania reżimu libijskiego "polityką spalonej ziemi, mającą utrzymać stan przerażenia i zapobiec wybuchowi jakiegokolwiek powstania w stolicy".

Od ubiegłego tygodnia siły NATO, próbujące zmusić reżim Kadafiego do ustąpienia, nasiliły ataki na Trypolis. Rzecznik libijskiego rządu powiedział we wtorek, że naloty bombowców spowodowały dotąd śmierć 718 cywili. NATO zaprzecza, jakoby w tych nalotach mieli zginąć liczni cywile. (PAP)

szl/ ap/

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama