Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Smart home: co zrobić, by był wygodny i bezpieczny?

Inteligentne rozwiązania dla domu są w zasięgu coraz większej grupy ludzi. Inwestując w wygodę, warto zadbać też o bezpieczeństwo.

Przyszłość dzieje się teraz. To popularne hasło najmocniej trafia chyba do pokolenia dzisiejszych 40-latków i starszych, bo na naszych oczach realizuje się sporo wizjonerskich pomysłów, które jeszcze na przełomie wieków XX i XXI oglądaliśmy w filmach science-fiction. Co więcej, technologiczny rozwój dotyczy dziś nie tylko wojska czy zaawansowanego przemysłu, ale z przytupem wkracza w różne dziedziny codzienności przeciętnego Kowalskiego. Wiele z tych rozwiązań stało się możliwe dzięki szybkiemu rozwojowi bezprzewodowego internetu i sztucznej inteligencji (AI). To już nie tylko zaawansowane komputery, ale także znane nam od dekad urządzenia codziennego użytku, które wyposażone w moduł sieciowy i sztuczną inteligencję, stają się coraz bardziej autonomiczne i wielofunkcyjne, znacznie upraszając nasze codzienne obowiązki. Od telewizora po żarówki, od systemu ogrzewania po odkurzacz i lodówkę, nasze domy stają się coraz bardziej zautomatyzowane. To wszystko, co kryje się pod pojęciem smart home, czy też – jeśli kto woli – inteligentnego domu, jeszcze kilka lat temu było w zasięgu najbogatszych. Dziś coraz więcej elementów systemu upowszechnia się. Jak to działa i czy wraz z wygodą idzie w parze bezpieczeństwo?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera