Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Metropolita białocerkiewski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego: Bronić się jest ciężko, ale nie mamy prawa się poddać

O zmianach w religijności Ukraińców po wybuchu wojny, postawie Patriarchatu Moskiewskiego oraz kondycji ukraińskiego społeczeństwa mówi metropolita białocerkiewski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, arcybiskup Eustraty Zoria.

Bogumił Łoziński: Jak wojna z Rosją wpłynęła na religijność Ukraińców?

Abp Eustraty:
Dla kogo Kościół, wiara, religia były bliskie przed wybuchem wojny, teraz są jeszcze bliższe. Znacznie wzrosła liczba osób, które stały się bardziej religijne, choć przeżywają trudne doświadczenia związane z cierpieniem. Na froncie grupa ludzi potrzebujących wsparcia religijnego jest większa, szczególnie w środowiskach wojskowych. Są też tacy, którzy w jednym momencie utracili wszystko, i to zrozumiałe, że rodzi się w nich pytanie, dlaczego Bóg do tego dopuścił, może nawet myśl, że Boga nie ma, ale takich jest znacznie mniej. W porównaniu z sąsiednimi społeczeństwami – Rosji czy Białorusi – Ukraińcy zawsze byli bardziej religijni. Może to wynikać z tego, że w odróżnieniu od tych społeczeństw mamy wybór, do jakiego wyznania będziemy należeć.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego