Nowy numer 20/2024 Archiwum

W jednym Kościele ze zranionymi

O tym, w jaki sposób dominikanie dbają o zdrowe relacje w duszpasterstwach, o wyciąganiu wniosków z błędów przeszłości i przyspieszonej lekcji synodalności mówi o. Szymon Popławski OP, socjusz prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.

Magdalena Dobrzyniak: Sprawa Pawła M. jest już zamkniętą kartą w historii dominikanów?

o. Szymon Popławski OP: W pewnym sensie będzie nadal otwarta. Można ją będzie za jakiś czas zamknąć na gruncie prawnym, ale w szerszym znaczeniu zawsze będzie stanowiła jakieś „dziedzictwo”.

Jesteście w kontakcie z osobami poszkodowanymi?

Pamiętajmy, że to są konkretne osoby. Każda z nich ma swoje potrzeby czy spostrzeżenia. Krótko po swoim wyborze na prowincjała przed dwoma laty, o. Łukasz Wiśniewski spotkał się z poszczególnymi osobami z dawnego duszpasterstwa wrocławskiego i słuchając ich, odkrył różne perspektywy i oczekiwania. Później były także spotkania Prowincjała z pozostałymi skrzywdzonymi przez br. Pawła M., z innych miast czy wspólnot. Obecnie pozostajemy z tymi osobami w kontakcie w takim zakresie, jakiego sobie życzą i jaki też jest możliwy z naszej strony. To zadanie podejmują nasi duszpasterze osób skrzywdzonych. Jesteśmy do dyspozycji poszkodowanych, informując ich, gdy dzieje się coś z ich perspektywy ważnego, na przykład w kontekście sprawy karnej br. Pawła M. Natomiast z osobami związanymi z Wrocławiem jeszcze poprzedni Prowincjał zawarł porozumienia odnośnie do zadośćuczynienia materialnego. Wsparliśmy również finansowanie terapii większej liczby poszkodowanych, nie tylko z Wrocławia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy