Nowy numer 17/2024 Archiwum

"Stanowisko prezydenta w sprawie aborcji jest jasne"

Stanowisko prezydenta w sprawie aborcji jest jasne i Andrzej Duda nie zamierza go zmieniać - mówiła w piątek w Studiu PAP szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

Szefowa prezydenckiej kancelarii przypomniała, że prezydent złożył własną propozycję zmian przepisów w sprawie aborcji, ale Sejm się nimi nie zajął.

"Pan prezydent złożył w tej sprawie wniosek do Sejmu, który nie był rozpatrzony, i nie był uchwalony, a pozwalał na terminację ciąży, na aborcję przypadków letalnych, czyli nieusuwalnych, trwałych, śmiertelnych wad dziecka" - mówiła. Dodała, że nie ma możliwości innego kroku ze strony prezydenta "bo takie są jego przekonania".

Ignaczak-Bandych dopytywana o przyszłość projektów składanych przez koalicję rządzącą dodała, że "opinia prezydenta jest bardzo jasna, klarowana" i nie sądzi, żeby Andrzej Duda "posunął się dalej niż projekt, który sam złożył podczas ubiegłej kadencji Sejmu".

11 kwietnia Sejm ma się zajmować czterema projektami dotyczącymi zmiany prawa aborcyjnego. Dwa projekty złożyła jeszcze w w listopadzie zeszłego roku. Oba mają na celu liberalizację przepisów - jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Jeden projekt jest autorstwa grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej (do sejmu wpłynął pod koniec stycznia br.) Projekt KO zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Czwarty z projektów pod koniec lutego złożyła Trzecia Droga (PSL i Polska 2050). Ta propozycja odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.

Od redakcji

Dodajmy, że za ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu uznawano na przykład zespół Downa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze