GN 24/2018 Archiwum

Światło pada z innej strony

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. J 16,12

Wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój… – w pieśni idzie o inny kontekst, ale motyw ukorzenia wiarą ludzkiego rozumu jest w chrześcijaństwie obecny. Istota wiary polega nie na przeświadczeniu o prawdziwości religijnej doktryny, ale na zawierzeniu jej, choć uznaje się ją za wewnętrznie sprzeczną, tak że jej przyjęcie nasz ludzki rozum poniża.

A u św. Jana okazuje się, że nie ludzki rozum ma z czegokolwiek rezygnować, ale że jest on wobec treści wiary niewystarczający, jest (na razie) nieprzygotowany do tego, by się z prawdą wiary intelektualnie zmierzyć. Powie ktoś, że i w ten sposób widoczne staje się u(po)korzenie ludzkiego rozumu. Ale jednak światło pada tu z innej strony.
 

Czytania na dziś:
Dz 17,15.22-18, 1; Ps 148; J 16,12-15

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama