Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prezydent Serbii oskarża Zachód o próby wywierania wpływu na rząd jego kraju

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oskarżył Zachód o zwiększanie nacisków na swój kraj, czego ostatecznym celem ma być rzekomo wprowadzenie w Belgradzie "reżimu marionetkowego" w miejsce "wolnej Serbii" - podały lokalne media.

Podczas emitowanego w serbskich telewizjach przemówienia prezydent Vuczić wyjaśnił, że od serbskich władz oczekuje się uznania niepodległości Kosowa, przyłączenia do nakładanych na Rosję sankcji oraz zmiany relacji z Chinami. Zdaniem Vuczicia "wolna i niepodległa Serbia nie jest w Europie popularna".

Prezydent dodał, że łącznie z uznaniem ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa - byłej południowej prowincji Serbii - Zachód oczekuje "wyrzeczenia się Republiki Serbskiej" - zamieszkałej w większości przez Serbów jednostki administracyjnej w Bośni i Hercegowinie.

Serbski przywódca zaznaczył, że naciski na jego kraj - głównie w kwestii wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji - rosną wraz ze zmieniającą się sytuacją na froncie ukraińskim.

Belgrad od lat systematycznie rozwija relacje - zarówno gospodarcze, jak i polityczne - z Chinami. Pod koniec 2023 roku, w obecności prezydenta Vuczicia i przywódcy Chin Xi Jinpinga, podpisano w Pekinie umowę o wolnym handlu pomiędzy tymi dwoma państwami. Unia Europejska, komentując zawarcie umowy, przypomniała, że przed wstąpieniem do Wspólnoty Serbia będzie musiała wystąpić z wcześniej podpisanych umów o wolnym handlu.

Pod koniec lutego bieżącego roku prezydent Serbii bezpośrednio poparł stanowisko Pekinu względem Tajwanu, zaznaczając, że wyspa "jest częścią Chin".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama