Nowy numer 09/2024 Archiwum

Prezydent Milei o kanonizacji Mamy Antuli: to ważna chwila w historii Argentyny

To bardzo ważna chwila w historii Argentyny – tak o dzisiejszej kanonizacji Marii Antonii od św. Józefa de Paz y Figueroa, zwanej Mamą Antulą, świeckiej promotorki rekolekcji ignacjańskich w XVIII-wiecznej Argentynie, powiedział prezydent tego kraju Javier Milei. Był on obecny na Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie, a jutro zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

 

Po zakończeniu liturgii papież na wózku inwalidzkim podjechał do prezydenta i serdecznie się uściskali, mimo że w czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej obaj stoczyli słowny pojedynek na odległość. Po tym, jak libertariański polityk oskarżył Franciszka o niewystarczające zdystansowanie się od lewicowych dyktatur w Ameryce Łacińskiej, zwierzchnik Kościoła katolickiego ostrzegł przed "mesjanistycznymi klaunami".

Na uroczystości kanonizacyjnej szefowi państwa towarzyszyli: jego siostra, a zarazem sekretarz generalna urzędu prezydenta Karina Milei, minister spraw wewnętrznych Guillermo Francos, minister kapitału ludzkiego Sandra Pettovello i minister spraw zagranicznych Diana Mondino. Przyjechał również szef rządu stołecznego Buenos Aires Jorge Macri z małżonką, dziennikarką Maríą Belén Ludueña.

Do bazyliki watykańskiej przybyło niemal pół tysiąca katolików z Argentyny, którzy zajęli w niej pierwsze rzędy miejsc. Niektórzy mieli ze sobą argentyńskie flagi.

Wśród koncelebransów Mszy kanonizacyjnej byli m.in. argentyńscy kardynałowie: Víctor Manuel Fernández i Mario Poli, a także metropolita Buenos Aires abp Jorge Ignacio García Cuerva.

Kanonizacja była możliwa dzięki uznaniu przez Stolicę Apostolską cudu przypisywanego wstawiennictwu Mamy Antuli. Było nim niewytłumaczalne medycznie wyzdrowienie Claudio Perusiniego z udaru niedokrwiennego, połączonego z zawałem krwotocznym w kilku obszarach, głęboką śpiączką, posocznicą, opornym wstrząsem septyczny z niewydolnością wielonarządową.

Perusini, 64-letni nauczyciel filozofii, był obecny na Mszy św. kanonizacyjnej. Z Franciszkiem znają się od 1976 roku. W młodości Perusini wstąpił do nowicjatu u jezuitów, jednak ostatecznie za radą przyszłego papieża pozostał człowiekiem świeckim. Jednak o. Jorge Mario Bergoglio pozostał jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym. W 2017 roku, gdy po 28 dniach w stanie wegetatywnym niespodziewanie odzyskał zdrowie, papież zadzwonił do niego i rozmawiali przez pół godziny.

W czasie swego pontyfikatu Franciszek kanonizował już argentyńskiego proboszcza José Gabriela Brochero i włoskiego lekarza pracującego w Argentynie Artemide Zattiego. Mama Antula jest natomiast pierwszą kobietą z Argentyny ogłoszoną świętą.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama