Nowy numer 13/2024 Archiwum

Purchawki z kosmosu

W chińskim mieście Hangzhou, słynącym z promocji sztuki komiksu i animacji, wyrosną gigantyczne purchawki. Jedyna na świecie taka budowla ma być muzeum, w którym nauka i sztuka łączy się z rozrywką.

Miasto Hangzhou to metropolia licząca 6,4 mln mieszkańców. Leży ok. 180 km na południowy zachód od Szanghaju nad rzeką Qiantang. To właśnie na tych nieco mniej zaludnionych – jak na Chiny – terenach powstaje gigantyczne centrum promujące sztukę komiksu i animacji. Wśród budynków na kształt wzgórz znajdować się będą biura, hotele i centrum konferencyjne, a nad brzegiem rzeki wybudowane zostanie niezwykłe muzeum. Z wyglądu będzie przypominało pączkujące purchawki albo jakiś kosmiczny żywy organizm.

Świątynia komiksu
Niezwykłe kształty i kolory mają przyciągnąć zainteresowanie przyszłych zwiedzających i mediów. Władze miasta Hangzhou ogłosiły międzynarodowy konkurs i dały wolną rękę artystom – projektantom. Wygrała holenderska pracownia MVRDV, słynąca z niecodziennych projektów doskonale wyrażających charakter i miejsce, w jakim powstają budowle jej zespołu. Jedyne takie na świecie muzeum ma mieć kształt ośmiu różniących się wielkością owalnych galonów połączonych ze sobą wewnętrznymi przejściami. Z zewnątrz biała elewacja ma nawiązywać do tradycyjnych chińskich wazonów z białej porcelany. Aby całość była bardziej intrygująca, różnej wielkości owalne okna budowli rozmieszczone są nierównomiernie na każdej z purchawek. A betonowa elewacja jest przystosowana do wyświetlania na niej obrazów. Intrygujące na zewnątrz, jeszcze bardziej ma zaskakiwać wewnątrz. Cała powierzchnia (30 tys. mkw.) podzielona została na obszary tematyczne, po których zwiedzający poruszać się będą ruchem spiralnym. Obszary te, przypisane do każdego galonu, to teatr, kina i restauracje, biblioteka, powierzchnie wystawowe, centrum postaci z kreskówek i interaktywny obszar komiksów i animacji. To właśnie w tym ostatnim zwiedzający poza oglądaniem ulubionych komiksów czy animacji będą mogli poznawać techniki ich tworzenia. Wyświetlane obrazy, także w technologii 3D, pozwolą na kreatywną ingerencję zwiedzających – zatrzymywanie czy cofanie obrazu, tworzenie własnych scen, a nawet kreowanie emocji u bohaterów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy