Nowy numer 49/2023 Archiwum

Reportaże z miłości

Agata Puścikowska, Życia - rysy, Salwator, Kraków 2011 ss. 136

Agata swoich bohaterów kocha – pisze we wstępie do Życia – rysów Maciej Gajek. I trudno nie przyznać mu racji. Dziennikarka „Gościa Niedzielnego” nie pisze reportaży zza biurka, ale całą sobą angażuje się w opisywane przez siebie historie.

Żeby dobrze napisać o bezdomnym z warszawskiego dworca, który robi prezenty dla biednych, takich jak on, trzeba z nim trochę czasu pobyć. Żeby opowiedzieć dramatyczne historie kobiet, które stanęły przed wyborem: urodzić chore dziecko czy dokonać terminacji, czyli „prenatalnej eutanazji” – trzeba najpierw umieć wysłuchać.

Agata Puścikowska nie ma z tym problemu, bo została obdarzona najważniejszą cechą reportera: wrażliwością. Te teksty aż drgają od emocji. Jeśli dodamy do tego świetny warsztat naszej redakcyjnej koleżanki, mamy odpowiedź, dlaczego te teksty tak dobrze się czyta.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego