Nowy numer 15/2024 Archiwum

Bp Palinuro: wspólnota w Stambule jest w szoku, domagamy się sprawiedliwości

„Domagamy się sprawiedliwości i bezpieczeństwa dla chrześcijan żyjących w Turcji” – mówi bp Massimiliano Palinuro. Podkreśla, że po wczorajszym zamachu na kościół w Stambule miejscowa wspólnota jest w szoku i obawia się, że atak miał podłoże religijne. W ataku zginęła jedna osoby a kilka zostało rannych.

Do zdarzenia nawiązał Papież po niedzielnej modlitwie Anioł Pański zapewniając stambulską wspólnotę o swej solidarności i modlitwie. „Jesteśmy wdzięczni za tę bliskość i słowa solidarności, które płyną do nas z całego świata. Od tureckich władz domagamy się wyjaśnienia tego zdarzenia i zapewnienia chrześcijanom koniecznego bezpieczeństwa” – mówi Radiu Watykańskiemu katolicki wikariusz apostolski Stambułu.

Bp Palinuro przybliża też szczegóły ataku. „Tuż po ofiarowaniu, w chwili śpiewu Sanctus, dwie uzbrojone osoby weszły do kościoła oddając wiele strzałów w powietrze. Jeden z wiernych zaprotestował przeciwko temu działaniu i został zabity” - mówi. Podkreśla, że motywacje zamachowców muszą zostać jeszcze zweryfikowane, ale elementy, które do tej pory się pojawiły sugerują atak motywowany nietolerancją religijną. „Nasza wspólnota jest w szoku” – podkreśla hierarcha.

Katolicka świątynia pod wezwaniem Matki Bożej, zwana kościołem włoskim, znajduje się w peryferyjnej dzielnicy Stambułu. Trwa zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie zamachu. „Stanowczo potępiamy ten haniebny atak” – napisał w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya. Kraj ten zaostrzył ostatnio działania przeciwko członkom różnych organizacji określanych jako terrorystyczne. Należy do nich m.in. Państwo Islamskie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy