Nowy numer 49/2023 Archiwum

Ateista - gatunek zagrożony?

Świat. Na świecie ubywa ateistów. I to 300 każdego dnia. Rośnie natomiast liczba chrześcijan: o 80 tys. dziennie, w tym 31 tys. katolików i 37 tys. zielonoświątkowców. Ekspansywną religią jest również islam.

Każdego dnia przybywa 79 tys. muzułmanów. Dane te zostały zawarte w dorocznym raporcie Międzynarodowego Biuletynu Badań Misyjnych, który stara się ująć aktualny stan chrześcijaństwa w kontekście procesów demograficznych.

Na tle innych religii chrześcijanie wyróżniają się zdecydowanie w jednej kategorii, a mianowicie męczeństwa. Każdego dnia 270 chrześcijan oddaje życie za wiarę. W ciągu ostatnich 10 lat Kościołowi przybył milion męczenników. Dla porównania w roku 1900 było ich 34 tys.

Pomimo ekspansji islamu chrześcijaństwo wciąż pozostaje najliczniejszą religią na świecie. Jest nas ponad 2,3 mld, w porównaniu z 1,6 mld muzułmanów, niemal miliardem hinduistów i niespełna pół miliardem buddystów.

Ateistów jest 137 mln. Wśród chrześcijan najliczniejsze wyznanie stanowią katolicy: 1,16 mld. Protestantów jest 426 mln, prawosławnych 171 mln, anglikanów 87 mln. 378 mln to członkowie Kościołów niezależnych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy