Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Tajemniczy ogród” w Teatrze Zagłębia. Spektakl, który uczy mądrego spojrzenia na niepełnosprawność

„Tajemniczy ogród” w wykonaniu Teatru Zagłębia to sztuka, która oswaja dzieci z tematem utraty najbliższych, pokazuje, że ludzkie piękno tkwi w różnorodności.

Po 113 latach od literackiej premiery „Tajemniczy ogród” ciągle zaciekawia, fascynuje, wzrusza. Kolejne pokolenia sięgają po powieść Frances Hodgson Burnett, by z wypiekami na twarzy śledzić losy nieznośnej Mary Lennox i zamkniętego w swoich fobiach Colina Cravena. A na koniec może i uronić łzę nad ich przemianą. O tym, jak uniwersalna jest ta historia, przekonują mnie reakcje moich córek w wieku wczesnoszkolnym, które co wieczór domagają się przeczytania kolejnego rozdziału tej książki. Nie przeszkadza im nawet fakt, że korzystamy z tłumaczenia Jadwigi Włodarkiewicz z… 1914 roku. Archaicznie brzmiący język nie zniechęca ich do lektury, może nawet wzmacnia poczucie obcowania z tajemnicą. Bo przecież ważne jest to, co znajduje się za murem ogrodu; co ujrzymy, gdy tylko przekręcimy znaleziony klucz do jego furtki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego