Nowy numer 47/2023 Archiwum

Zakaz eutanazji – odrzucony

Szwajcaria. Porażką zakończyła się próba całkowitego zakazu lub przynajmniej ograniczenia dostępu do eutanazji w szwajcarskim kantonie Zurych. Aż 85 proc. uczestników referendum głosowało przeciwko zakazowi wykonywania „samobójstwa wspomaganego”.

Niemal tyle samo (78 proc.) głosujących odrzuciło projekt pozbawiający cudzoziemców prawa do skorzystania z takich „usług” na terenie kantonu. W Zurychu rocznie poddaje się eutanazji około 200 osób. W ubiegłym roku skorzystało z tego w Szwajcarii ponad 100 cudzoziemców. Przeszło połowa pochodziła z Niemiec. Rząd szwajcarski zamierzał położyć kres „turystyce samobójców”.

Moim zdaniem
Smutny wynik szwajcarskiego referendum może świadczyć o jednym: to nie było już nawet głosowanie nad ochroną życia. W tego typu sporach proporcje między zwolennikami a przeciwnikami eutanazji zazwyczaj rozkładają się mniej więcej po równo lub z niewielkim wskazaniem na jedną ze stron.

Tak gigantyczna przewaga przeciwników zakazu eutanazji może wskazywać, że eutanazja traktowana jest już jak zwykła usługa, do której każdy przecież ma prawo. Zbliżony wynik miałoby zapewne referendum w sprawie zakazu strzyżenia brunetek. I śmieszno, i straszno.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy