Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: materiały stworzyła prześladowana wspólnota

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego”. Zostało ono zgłębione przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso przy pomocy lokalnej wspólnoty Chemin Neuf, którzy następnie przygotowali materiały na tegoroczną edycję tygodnia modlitw.

Jak podkreśla ks. Juan Usma Gomez, szef zachodniej sekcji Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan, kontekst, w jakim żyje wspólnota z Burkina Faso, nadaje szczególną wymowę przygotowanemu przez nią opracowaniu.

„W Burkina Faso wierzący w Chrystusa są mniejszością i przechodzą przez niezwykle trudną sytuację prześladowania. I ta cierpiąca wspólnota zaprasza nas do modlitwy o miłość” – mówi duchowny. To niezwykłe świadectwo wierności Ewangelii i wypełnienia tego, czego chciał nas nauczyć Jezus przez przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie.

Chrześcijanie z Burkina Faso próbują nas zainspirować, nie tylko dzieląc się tym, jak w Afryce praktykuje się gościnność i wsparcie, ale także zapraszając do refleksji nad tekstami ojców Kościoła. „[Ci ostatni] przekazali nam odczytanie przypowieści, widząc w Miłosiernym Samarytaninie przewodnika, którym jest Chrystus, a w cierpiącym człowieku Adama, który zszedł z raju na ziemię i przeżywa trudne chwile. Miejscem, gdzie go przyjęto, jest Kościół - wspólnota, który musi przyjąć pełną miłości troskę o wszystkich, bez względu na ich religię, narodowość, rasę czy przynależność do jakiekolwiek społeczności” – wyjaśnia ks. Usma Gomez.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..