Judaizm i Żydzi – opcja dla zainteresowanych czy tożsamość Kościoła?

Kim dla wierzących chrześcijan są Żydzi? Jakie znaczenie dla naszego przeżywania wiary ma judaizm? Jak rozumiemy rolę Izraela w historii zbawienia? Dominika Szczawińska rozmawia z Adamem i Beatą Dylusami.

Od 1997 roku w Kościele Katolickim w Polsce 17 stycznia obchodzimy Dzień judaizmu. Inicjatywa ma służyć nie tylko budowaniu wzajemnych relacji i prowadzeniu dialogu, ale też przybliżaniu nauki Kościoła Katolickiego na temat Izraela i żydowskich korzeni chrześcijaństwa.

Kim dla wierzących chrześcijan są Żydzi, jakie znaczenie dla naszego przeżywania wiary ma judaizm, jak rozumiemy rolę Izraela w historii zbawienia, a także, jak patrzymy na dzisiejszy Izrael i gdzie widzimy wyzwania do nawrócenia? Z tymi zagadnieniami w życiu i w podcaście mierzą się diakon Adam Dylus z żoną Beatą – małżeństwo od lat zaangażowane w inicjatywy służące jedności chrześcijan i pojednaniu chrześcijan z Żydami.

– Przerzucenie winy za śmierć Jezusa na wszystkich Żydów trwało w Kościele od dwóch tysięcy lat – mówi Adam Dylus. – Trudno to wyrwać z mentalności wierzących. Nawet jeśli Kościół Katolicki w wielu dokumentach próbuje to prostować. Wyjaśnianie roli Izraela od strony teologicznej, biblijnej i eklezjalnej nie przebija się do tego, co głoszone jest w naszych parafiach. Wciąż dobrze się ma teologia zastąpienia, według której Bóg wszystkie obietnice, jakie miał dla Izraela, przeniósł na Kościół. I nawet jeśli wierzymy, że Naród Wybrany był przygotowywany na przyjście Mesjasza, że wierzącym Żydem byli Jezus i apostołowie, to nie ma to znaczenia dla naszej wiary.

Czy można żydowską tożsamość Jezusa traktować jako coś dla naszej wiary marginalnego? Czy zainteresowanie kultura biblijną, żydowskimi tradycjami, a także współczesnymi losami dzisiejszych Żydów, gdzie nie brak niezwykłych nawróceń i odkrywania w Jezusie Mesjasza, to tylko ciekawostki dla hobbystów? A może chodzi tu o śledzenie znaków czasu i rozpoznawanie w nich działania Ducha Świętego? Beata Dylus przywołuje słowa kardynała Grzegorza Rysia, że odcinając się od żydowskich korzeni Kościół traci swoją tożsamość. Zatem nie hobby, tylko tożsamość – coś kluczowego, nie wątek poboczny!

Wejdź i słuchaj: Więcej podcastów „Gościa Niedzielnego”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dominika Szczawińska