Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Św. Paweł Pustelnik i św. Antoni Opat” na płótnie z XVII wieku

Pustelnik przerwał lekturę, zdjął z nosa okulary i zaskoczony odwrócił głowę. Tuż nad nim pojawił się czarny kruk, niosący w dziobie placek jęczmienny z odciśniętym znakiem krzyża.

Paweł z Teb, żyjący na przełomie III i IV wieku, jest uważany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. W latach 375–377 jego żywot został spisany przez św. Hieronima. Czytamy w nim, że Paweł, pochodzący z zamożnej egipskiej rodziny, w wieku lat 15 został osierocony i zamieszkał na pustyni. Żył tam aż 98 lat. Codziennie się modlił, zgłębiał Pismo Święte i zajmował się praktykami pokutnymi. Dlatego na obrazie widzimy, jak trzyma na kolanach księgę Biblii, a w prawej ręce okulary, natomiast na pierwszym planie leżą czaszka i dyscyplina. Czaszka miała mu przypominać o marności i przemijaniu wszystkiego, co doczesne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy