Nowy numer 17/2024 Archiwum

Niezwykła moneta bożonarodzeniowa

Podczas badań archeologicznych we wschodniej Anglii odnaleziono średniowieczną monetę bożonarodzeniową. Datuje się ją na lata 1470–1560 i przedstawia św. Mikołaja.

W średniowieczu i we wczesnej epoce Tudorów, 6 grudnia w święto św. Mikołaja, wybierano chórzystę, którego nazywano "boy bishop". Ta tradycja była praktykowana także w innych krajach, m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Francji. "Boys bishop" prowadzili określone nabożeństwa i procesje, a także zbierali pieniądze na rzecz kościoła i lokalnej parafii.

W Suffolk "boys bishop" rozdawali także biednym żetony, które ubodzy mogli wydać w opactwie St. Edmunds w Bury lub w tej miejscowości na żywność w okresie 6 grudnia do 28 grudnia - czytamy na portalu Medievalists.net

Tą bożonarodzeniową monetę-żeton znaleziono w pobliżu Oxburgh Hall w Norfolk. 

"Żeton nie jest rzeczą szczególnie piękną, ale ma ciekawą historię" – wyjaśnia Angus Wainwright, archeolog z National Trust. "Znalazł go jeden z naszych wykrywaczy metali, który badał pole West Park w Oxburgh w ramach renaturyzacji parku i sadzenia drzew."

Przy okazji odkryto część średniowiecznej wioski, a także podkowy, ręcznie robione gwoździe i narzędzia.

"Ten żeton najprawdopodobniej pochodzi z opactwa St. Edmunds w Bury, które było jednym z największych i najbogatszych w kraju, a św. Edmund był jednym z patronów Anglii".

Warto dodać, że żeton znaleziony w Oxburgh ma dobrze zachowaną stronę przedstawiającą długi krzyż, podobnie jak współczesne monety, natomiast rewers jest bardzo skorodowany, ale prawdopodobnie przedstawiałby głowę biskupa reprezentującego św. Mikołaja.

"To odkrycie pokazuje, jak bogate mogło być życie kulturalne nawet najuboższych ludzi w średniowieczu".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy