Nowy numer 17/2024 Archiwum

O 550 Polakach, zabitych za pomoc Żydom

Historie 550 Polaków, którzy zginęli, ratując Żydów, przedstawia wydana właśnie książka pt. „Dam im imię na wieki (Iz 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów”.

Autorami tej swoistej „encyklopedii Treblinki” są: dr Edward Kopówka, kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz ks. mgr lic. Paweł Rytel-Andrianik, student biblistyki i judaistyki na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Zawiera ona historię obozów oraz setki świadectw, zdjęć i wspomnień o Polakach ratujących Żydów, głównie z 16 powiatów: bialskiego, bielskiego, brańskiego, garwolińskiego, łomżyńskiego, łosickiego, łukowskiego, mińskiego, ostrowskiego, parczewskiego, radzyńskiego, siedleckiego, siemiatyckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, wysokomazowieckiego.Informacje dotyczą ponad 250 zamordowanych, głównie za pomoc Żydom (w tym 18 księży), ponad 330 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i ponad 300 osób, które z narażeniem życia niosły efektywną pomoc.Po każdym rozdziale jest podsumowanie w językach hebrajskim i angielskim.

Badania wykazały, że Instytut Yad Vashem w Jerozolimie odznaczył medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” najwięcej osób z byłego powiatu węgrowsko-sokołowskiego, na którego terytorium znajdowały się obozy w Treblince – w sumie 93 osoby (kolejnych 20 osób jest w trakcie rozpatrywania). Z tego samego powiatu zamordowano 44 osoby za pomoc Żydom, w tym 5 osób za podanie im chleba! Ponadto znaczna część z 20 tys. więźniów Treblinki I pochodziła właśnie z okolic obozów, a wielu z nich tam zginęło.

Prezentacja książki odbędzie się 21 maja o godz. 14.00. w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Od tego czasu będzie ona także dostępna w wersji PDF na stronach internetowych: www.treblinka-muzeum.eu oraz www.drohiczynska.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama