Nowy numer 20/2024 Archiwum

Adwentowy tryptyk ze św. Franciszkiem. Część trzecia: Modlitwa nieustająca

On przychodzi – On jest. To istota Adwentu Kościoła, trwającego od dwóch tysięcy lat, od chwili, gdy Jezus wzniósł się w niebo i pozostawił na ziemi spoglądających w górę uczniów.

Po śmierci świętego Tomasza z Akwinu brat Reginald, jego wierny sekretarz, wyznał: „Bracia, gdy żył mistrz mój, wzbraniał mi wyjawić te cudowne sprawy, których stałem się świadkiem w jego obecności. Jedną z nich jest ta, że wiedzę swą zdobył nie dzięki umiejętności ludzkiej, lecz zasługą modlitwy, ilekroć bowiem zapragnął studiować, dyskutować, czytać, pisać lub dyktować, uciekając się do tajemnicy kontemplacji, modlił się, wylewając łzy, by w prawdzie dojść tajemnic boskich, a przez zasługę tej modlitwy, jako że uprzednio tkwił w wątpliwościach, wracał pouczony”. Wyznanie to spisał autor jednej z trzech najstarszych biografii autora „Sumy teologicznej”, Piotr Calò, a setki lat później Jacques i Raïssa Maritainowie uznali je za motto do „Nauki kontemplacji”. Choć kontemplacja w uszach nieustannie rozproszonego człowieka XXI wieku nie brzmi wystarczająco realistycznie, by mógł się nią zainteresować, nie pragnąc jednocześnie wstąpić w szeregi mnichów, krótkie wspomnienie najważniejszego bodajże teologa wszech czasów powinno mu jednak dać wiele do myślenia. Większość pojęć, którymi posługuje się do dzisiaj teologia, zawdzięczamy temu wybitnemu intelektualiście. Okazuje się jednak, że jest to raczej zasługa jego zanurzenia się w Bożą obecność na modlitwie niż intelektualnej gimnastyki. To naprawdę ważne.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka