Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prof. Jarosław Hrycak: Polakom i Ukraińcom udała się rzecz, która zakrawa na cud

O rozliczeniach Ukrainy z przeszłością i perspektywach zakończenia wojny z Rosją mówi prof. Jarosław Hrycak.

Andrzej Grajewski: Książkę „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” napisał Pan dla młodych Ukraińców, z myślą o pokrzepieniu serc. W czasie wojny młodzi czytają takie książki?

Prof. Jarosław Hrycak:
Myślę, że tak. Książka stała się bestsellerem, najlepiej sprzedającą się w Ukrainie książką historyczną od lat. Było już osiem jej wydań. Dowodzi to, że obecna sytuacja tylko uwrażliwia społeczeństwo na kwestie dotyczące własnej historii.

Z jakiej przeszłości ma się wyrwać Ukraina?

W ukraińskim tytule jest mowa o globalnej historii. Nawiązuję w ten sposób do dwóch kluczowych tematów w światowej historii, którymi są nędza i przemoc. Tylko niewielu krajom w ciągu ostatnich dwóch stuleci udało się wyrwać z tego kręgu. Ukraina niestety nadal w nim pozostaje. Dlatego wyrwanie się z kręgu przemocy i nędzy to zadanie wciąż przed nami stojące. Paradoks naszej sytuacji polega na tym, że ze względu na zasoby naturalne Ukraina jest bogatym krajem, ale mieszkają w niej biedni ludzie. To poczucie marnowania wielkiej szansy, jaką byłaby modernizacja Ukrainy, spowodowało, że ludzie dwa razy organizowali protesty na Majdanie. Ich celem było wykorzystanie wszystkich szans, jakie ma Ukraina. Dla tych, najczęściej młodych ludzi, z których część broni kraju na froncie, pisałem tę historię Ukrainy od czasów najdawniejszych, aż po współczesność.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego