Nowy numer 08/2024 Archiwum

„Niepokalane Poczęcie NMP” na płótnie Antonio Carnicero Mancio

Maryja, ukazana w abstrakcyjnej przestrzeni, jest niesiona przez anioły. Krzyżuje ręce na piersiach, a jej niebieski płaszcz powiewa na wietrze.

Charakterystyczna forma przedstawiania Niepokalanej wypracowana w Hiszpanii na początku XVII wieku, wciąż jest żywa niemal dwieście lat później. Wdzięk tych barokowych wizerunków sprawił, że podobały się nawet wówczas, gdy nowy klasycystyczny styl kazał eliminować wszystko, co barokowe.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy