Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wielka Brytania przeprowadzi loty obserwacyjne w celu lokalizacji zakładników Hamasu

Brytyjskie siły powietrzne będą przeprowadzać loty obserwacyjne w rejonie Bliskiego Wschodu, w tym w przestrzeni powietrznej nad Izraelem i Strefą Gazy, w celu zlokalizowania zakładników uprowadzonych przez palestyńską organizację Hamas - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony.

"Bezpieczeństwo obywateli brytyjskich jest naszym najwyższym priorytetem. Wspierając trwającą akcję ratowania zakładników, ministerstwo obrony przeprowadzi loty obserwacyjne nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego, w tym operacje w przestrzeni powietrznej nad Izraelem i Strefą Gazy" - przekazano w wydanym komunikacie.

Jak podkreślono, samoloty prowadzące obserwację będą nieuzbrojone, będą miały za zadanie wyłącznie zlokalizowanie zakładników, a władzom Izraela przekazywane będą tylko informacje dotyczące potencjalnych lokalizacji zakładników.

Od czasu ataku Hamasu na Izrael w dniu 7 października za zaginionych nadal uważanych jest pięciu obywateli brytyjskich, nie wiadomo jednak, ilu z nich może być przetrzymywanych przez Hamas. Uważa się, że w Strefie Gazy znajduje się ponad 130 zakładników różnych narodowości.

Do prowadzenia lotów obserwacyjnych będą wykorzystywane m.in. samoloty Shadow R1, które są używane przez Królewskie Siły Powietrzne do gromadzenia danych wywiadowczych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama