Nowy numer 08/2024 Archiwum

Sługa komunii. Brat Matthew przeorem Taizé

Trzecim w historii przełożonym wspólnoty z Taizé już oficjalnie został br. Matthew.

Czy zgadzasz się zostać naszym przeorem, naszym Sługą Komunii? - pytał na początku modlitwy br. Alois, a br. Matthew odpowiedział: - Przyjmuję tę posługę dobrowolnie, ufając, że Bóg przyjdzie mi z pomocą.

Wówczas br. Alois wypowiedział słowa aktu przekazania funkcji przeora: - Przekazuję Ci odpowiedzialność, która została mi powierzona. Od tego dnia jesteś między nami sługą komunii. Jezu Chryste, Ty błogosławisz naszego brata Matthew. Daj mu rozeznanie i dobroć serca; niech wyprasza ducha miłosierdzia jako łaskę niezbędną w jego posłudze. Niech zawsze pobudza jedność we Wspólnocie.

Przekazanie funkcji przeora kolejnemu z braci dokonało się pierwszy raz w historii wspólnoty. Przypomnijmy, że brat Alois przejął za nią odpowiedzialność po tragicznej śmierci jej założyciela, br. Rogera w 2005 roku. O tym, dlaczego doszło, do zmiany pisaliśmy w artykule Taizé z nowym przeorem.

Br. Matthew zapytany o przygotowania do nowych zadań podkreślił, że jest pełen wdzięczności za to, że w ostatnim tygodniu wszyscy mieli trzydniowe rekolekcje w ciszy. - Zatrzymanie się, by móc się w spokoju pomodlić i pomyśleć o tym, co nas czeka było wielkim darem. Rozważania prowadziły dwie siostry - katoliczka i protestantka i bardzo nas umocniły. Zakończyliśmy ten czas obrzędem obmycia stóp - tak jak Jezus obmył swoim uczniom nogi przed swoją śmiercią. Br. Alois mył, a ja wycierałem. Po tym wszystkim poczułem ogromny spokój - mówi o swoich emocjach

Wyraził też ogromną wdzięczność braciom i wszystkim, którzy przesłali mu wyrazy wsparcia. - Nie czuję strachu. To po prostu kolejny krok w wierze i zaufaniu. Wierzę, że to, czego potrzebuję, będzie mi dane - podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama