Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ryngraf z Matką Bożą trafił do chrześcijan z Ziemi Świętej 

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała chrześcijanom z Ziemi Świętej ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Symboliczny dar odebrał kard. Pierbattista Pizzaballa, z którym spotkał się ks. prof. Waldemar Cisło.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP złożył wizytę w Betlejem i Jerozolimie. Ryngraf, jaki odebrał od niego łaciński patriarcha Ziemi Świętej, przypomina o modlitwie podjętej w tysiącach parafii przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W trakcie rozmowy ks. prof. Waldemar Cisło mówił, jakim świadectwem dla Polaków jest postawa patriarchy i wiernych, którym towarzyszy. Wykładowca UKSW pytał o sytuację chrześcijan w Ziemi Świętej.

„Żyjemy rozmieszczeni po bardzo dużym obszarze. Sytuacja w Gazie znacznie różni się od tego, co dzieje się na Zachodnim Brzegu” – wyjaśnił kard. Pierbattista Pizzaballa. Przypomniał, że chrześcijanie w Strefie Gazy byli odcięci od prądu i wody, a ich domy zostały zniszczone. „Staraliśmy się im dostarczać to, co potrzebne. Robiliśmy, co w naszej mocy” – zapewnił.

Patriarcha podtrzymał słowa, jakie wypowiedział przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, że świat, który został zniszczony przez przemoc, po wojnie musi zostać odbudowany.

„Na Zachodnim Brzegu, w Betlejem i pobliskich wioskach, nie ma miejsc pracy” – podkreślił. Przypomniał, że chrześcijanie żyją głównie z turystyki, a ruch pielgrzymkowy zamarł po 7 października. Izrael cofnął też pozwolenia na pracę dla Palestyńczyków żyjących po drugiej stronie granicy.

Odpowiedzią Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie będzie kampania „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, która w najbliższą sobotę zostanie zainaugurowana na Jasnej Górze.

„Czas zanieść Boże Narodzenie do Betlejem!” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Zwraca uwagę na zamknięte sklepy, jakie w pobliżu Bazyliki Narodzenia Pańskiego prowadzą chrześcijanie. „Ich produkty są dostępne w Polsce. Na miejscu kilkadziesiąt rodzin podejmuję pracę przy wytwarzaniu szopek, ozdób choinkowych i różańców z drewna oliwnego. Kupując je, dajemy naszym Siostrom i Braciom szansę, by mogli pozostać tam, gdzie jest ich dom” – podkreśla wykładowca UKSW.

W tym roku akcji „S.O.S. dla Ziemi Świętej” towarzyszyć będzie prezentacja szopki bożonarodzeniowej, jaka z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie trafiła na Jasną Górę. Przygotowali ją chrześcijanie z Betlejem.

W poniedziałek przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej wierni będą modlić się o pokój w Ziemi Świętej w trakcie Apelu Jasnogórskiego.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama