Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz w niepublikowanych kazaniach o nadziei, która nigdy nie umiera

Przesłanie ks. Piotra Pawlukiewicza można streścić w jednym zdaniu: Pan Bóg walczy do końca o każdego człowieka. To jest źródło nadziei, o której mówi wydany właśnie zbiór jego niepublikowanych kazań.

Wybitny kaznodzieja, rekolekcjonista, mówca. Dla wielu przewodnik duchowy. Na spotkania z nim przychodziły tłumy, ale nie po to, by podziwiać jego elokwencję, a po to, by karmić się jego słowami. – Czasem po zrobieniu strasznych rzeczy, bardzo złych, bardzo przykrych, pogrążony w rozpaczy, przygnębieniu, rzucałem się w objęcia słów pochodzących z kazań, z konferencji z udziałem ks. Piotra. I choć bywało różnie, to zawsze do tego wracałem – wyznaje na swoim kanale youtuber Tomasz Samołyk w krótkim filmie pod wymownym tytułem „Ksiądz, który uratował mi życie”. Tak właśnie: uratował, nie tylko jemu zresztą. – Na temat księdza Pawlukiewicza powiedziano wiele świadectw. Tysiące uratowanych małżeństw, tysiące ludzi bliskich samobójstw, w depresji, tysiące rozstań, dramatów. Tysiące historii, które wyprostował dzięki Bogu – słyszymy w filmie. Lektura właśnie wydanej książki „Nadzieja nigdy nie umiera” z niepublikowanymi kazaniami ks. Piotra Pawlukiewicza pozwala jeszcze lepiej zrozumieć ten fenomen.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego