Nowy numer 08/2024 Archiwum

Marek Sawicki dla „Gościa Niedzielnego”: W sprawach światopoglądu członkowie PSL nie są związani żadną instrukcją

O pracy w Sejmie, odrzuceniu kandydatów na wicemarszałków z PiS oraz stosunku do spraw światopoglądowych mówi Marek Sawicki.

Bogumił Łoziński: W Pana politycznej drodze ważniejsze było pełnienie funkcji ministra rolnictwa czy marszałka seniora?

Marek Sawicki:
W mojej politycznej drodze ważniejsze było i jest bycie posłem, a te funkcje trafiły się po drodze, przyszły, kiedy była na to pora. Zaczynałem swoją ścieżkę polityczną od startu w wyborach samorządowych w 1990 r. na radnego gminy Repki. W tym samym roku zostałem wybrany na wójta tej gminy – funkcję tę pełniłem przez dwie kadencje. W wyborach do Sejmu w 1993 r. trafiłem na listę Polskiego Stronnictwa Ludowego i zostałem posłem.

Otrzymał Pan propozycję objęcia jakiegoś resortu w rządzie, który ma stworzyć koalicja partii mających większość w Sejmie?

Pierwszego dnia po wyborach, kiedy już wiedziałem, że mam mandat, zadzwoniłem do prezesa Kosiniaka-Kamysza i powiedziałem mu, żeby sobie mną głowy nie zawracał, nie aspiruję do funkcji rządowych. Ja je pełniłem i uważam, że teraz powinni to robić młodsi, już dzisiaj lepiej przygotowani, sprawniejsi niż ja. Znam swoje ograniczenia, mam 65 lat i to jest dobry wiek, żeby z moim doświadczeniem doradzać, wspierać, pracować właśnie w Sejmie i realizować się jako ustawodawca.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy