Nowy numer 08/2024 Archiwum

Rosja pierwszy raz w historii poza władzami UNESCO

Po raz pierwszy w historii Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) w jej Radzie Wykonawczej nie zasiądzie przedstawiciel Rosji. Kraj ten nie został bowiem wybrany w głosowaniu, jakie odbyło się 15 listopada.

O wykluczenie Rosji z zarządu UNESCO wnioskował w maju 2022 i w lipcu 2023 roku Parlament Ukrainy, powołując się na rozmyślne i systematyczne niszczenie przez nią dziedzictwa kulturowego Ukrainy w czasie trwającej tam wojny.

„Epoka wpływów Rosji się skończyła, i słusznie: dla rosyjskich terrorystów nie ma miejsca na czele znaczących instytucji międzynarodowych. Międzynarodowa rola Rosji będzie tylko nadal słabnąć” – skomentował ten fakt prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rada Wykonawcza UNESCO składa się z 58 członków wybieranych na zasadzie kwot wyznaczonych dla poszczególnych regionów świata. Rosja jest częścią Grupy II Europa Wschodnia, z której do władz organizacji wybrano Serbię (137 głosów), Albanię (134), Słowację (117) i Czechy (99).

Wcześniej, 9 listopada, również po raz pierwszy w historii, Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wybrała przedstawiciela Rosji do orzekania w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze. Zamiast Rosjanina sędzią Trybunału będzie Rumun, były minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama