Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ręce pełne roboty. Jak Kościół katolicki pomaga potrzebującym

Statystyka jest imponująca. To Kościół jest drugą po państwie instytucją świadczącą pomoc najuboższym, a dzięki armii wolontariuszy wsparcie dociera do ok. 3 milionów beneficjentów.

Ileż razy słyszałem o antyklerykale, który psioczył na wszystko, co związane było z Kościołem, i zacierał ręce, słysząc o kryzysie powołań. Do czasu, gdy zmuszony przez życiowe zawirowania musiał skorzystać z katolickiej placówki pomagającej ubogim, katolickiego domu samotnej matki, katolickiej jadłodajni, katolickiego hospicjum…

W internecie krąży mem przedstawiający dwie mapy III Rzeczpospolitej. Pierwsza jest kompletnie pusta, a podpis oznajmia: „Mapa Domów Samotnej Matki prowadzonych nad Wisłą przez środowiska feministyczne”. Druga to niezwykle gęsta sieć podobnych ośrodków zarządzanych przez instytucje prowadzone przez Kościół. Pomijam złośliwość intencji autora obrazka. Pokazuje on doskonale skalę zjawiska.

W sieci

W Polsce działa aż 891 katolickich organizacji charytatywnych, w tym 445 prowadzonych przez zakony żeńskie, 239 prowadzonych przez zakony męskie oraz 207 organizacji diecezjalnych i ogólnopolskich. Ich sieć jest tak gęsta, a pomoc tak różnorodna, że już samo wypisanie tej listy z terenu jednej diecezji zajęłoby objętość niniejszego artykułu. Nie przesadzam. W iluż parafiach (w Polsce jest ich aż 10352) czy zgromadzeniach zakonnych sprawnie działają zespoły charytatywne. Ile zakorzenionych w Kościele osób angażuje się w przygotowanie Szlachetnych Paczek czy gotowanie zup na krakowskich plantach, we Wrocławiu czy Katowicach? 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza