Nowy numer 09/2024 Archiwum

Bóg nam wiele podarował. Nikogo nie stworzył bublem

Panie, twoja mina przyniosła pięć min. Łk 19,18b

Łk 19,11-28 

Jezus opowiedział przypowieść, ponieważ był blisko Jeruzalem, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi.

Mówił więc: «Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się do dalekiego kraju, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: „Obracajcie nimi, aż wrócę”. Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: „Nie chcemy, żeby ten królował nad nami”.

Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał.

Stawił się więc pierwszy i rzekł: „Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min”. Odpowiedział mu: „Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami”.

Także drugi przyszedł i rzekł: „Panie, twoja mina przyniosła pięć min”. Temu też powiedział: „I ty miej władzę nad pięciu miastami”.

Następny przyszedł i rzekł: „Panie, oto twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: bierzesz, czego nie położyłeś, i żniesz, czego nie posiałeś”. Odpowiedział mu: „Według słów twoich sądzę cię, zły sługo! Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: biorę, gdzie nie położyłem, i żnę, gdzie nie posiałem. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał”. Do obecnych zaś rzekł: „Zabierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min”.

Odpowiedzieli mu: „Panie, ma już dziesięć min”. „Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach”».

Po tych słowach szedł naprzód, zdążając do Jerozolimy.

Panie, twoja mina przyniosła pięć min. Łk 19,18b

Ewangelia z komentarzem. Bóg nam wiele podarował. Nikogo nie stworzył bublem
Gość Niedzielny

Bóg nam wiele podarował. Nikogo nie stworzył bublem. Jesteśmy wyposażeni w miny, w tyle min, ile trzeba, w takie miny, jakich nam trzeba.

Ów „człowiek szlachetnego rodu” z przypowieści nie jest Twoim obrazem jeden do jeden. Nie jesteś „człowiekiem surowym”, byś brał, gdzieś nie położył, żął, gdzieś nie posiał. Nie jesteś żądnym zysku bankierem, Archelaosem ani nikim z rodu Herodów.

Jesteś Abba. Którego nie muszę się panicznie bać, któremu mogę całkowicie zaufać. To serce Ewangelii, z tym przesłaniem posłałeś Syna. I to w Abba tkwi sens wszystkich przypowieści, także tej, uczącej mnie współpracy z Tobą i odpowiedzialności za decyzje i czyny. Za miny, które mi dałeś z ojcowskiej, nie banksterskiej, ręki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy